Napisz do nas

DZIADEK NIE LUBI CIASTECZEK

Ale musi je mieć
na wypadek wizyty wnuczków
Cookies na tej stronie
gulf gulf

Kobietobójstwo

STRATEGIA

Polski system pomocy ofiarom przemocy domowej sprawia, że kobiety, które jej doświadczają, same czują się winne.

Zgodnie z szacunkowymi danymi, którymi dysponuje Centrum Praw Kobiet w związku z przemocą domową w Polsce ginie nawet 400-500 kobiet rocznie. Przez niewydolne działanie systemu prawno-pomocowego w Polsce, kobiety narażone na przemoc zostają z problemem same mając poczucie, że to one są winne temu co je spotkało. 

Chcąc zachęcić do podpisania petycji mającej na celu utworzenie specjalnej komórki zajmującej się kobietobójstwem, pokazaliśmy jak pod naciskiem presji społecznej, ofiara się winowajcą. 

KREACJA

Symboliczny spacer kobiety ma pokazać patologię systemu i znieczulicę otaczających ją ludzi.

W ramach kampanii powstał m.in. spot wyreżyserowany przez związaną na co dzień z teatrem Monikę Strzępkę. Opowiadamy w nim historię kobiety, która z każdej strony otrzymuje sygnały o tym, że przemoc domowa, której doświadcza, może być jej winą. Pokazujemy, że kobiety nie są napiętnowane tylko przez środowisko, które nie zawsze staje po ich stronie, ale także przez prawo i organy ścigania. Spot zachęca kobiety do zgłaszania spraw przemocowych do CPK, a także do podpisania petycji „Stop kobietobójstwu”. 

Kampania wystartowała 25 listopada, w Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, a została zakończona 10 grudnia, w dniu Praw Człowieka. 

KOMUNIKACJA W SOCIAL MEDIACH

W mediach społecznościowych pokazaliśmy 16 dni z życia ofiary kobietobójstwa.

Na kampanię składały się także działania w mediach społecznościowych. W ramach kampanii codziennie publikowaliśmy jeden post. Łącznie 16 postów pokazywało kolejne etapy koszmaru, przez który muszą przechodzić kobiety doświadczające przemocy domowej. Publikacja 16 dni z życia ofiary, stała się swego rodzaju odliczaniem kończącym się wraz ze śmiercią bohaterki.

W ramach kampanii prowadziliśmy także działania efektywnościowe zachęcające do podpisania petycji „Stop kobietobójstwu”. W tym celu poza standardowymi linkpostami przygotowaliśmy specjalną formatkę do symbolicznego podpisu w stories na Instagramie. Do jej podpisania zaangażowaliśmy influencerów, w tym Ewę Chodakowską, Katarzynę Grocholę czy Kingę Rusin.

PODCASTY

Twórcy podcastów opowiedzieli realne historie zamordowanych kobiet.

Kolejnym z elementów kampanii były podcasty opublikowane na platformach streamingowych. Kanały, na których pojawiły się treści związane z tematem kampanii to m.in. Kryminatorium, Zabójcze opowieści, Prawdziwe Zbrodnie, Piąte Nie Zabijaj oraz Za Rubieżą.

W swoich programach podcasterzy opowiedzieli o realnych historiach kobiet zabitych w wyniku przemocy domowej.

⟵  Wróć do listy