fbpx
⟵  Wstecz

DZIADEK NIE LUBI CIASTECZEK

Ale musi je mieć
na wypadek wizyty wnuczków
Cookies na tej stronie
gulf gulf

Żółta Kartka

STRATEGIA

Tło projektu

Walka o czyste powietrze w Krakowie toczy się na wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest wprowadzenie od 1 września 2019 roku nowej regulacji prawnej, która zakłada całkowity zakaz palenia węglem i drewnem w piecach grzewczych. Nieprzestrzeganie zakazu będzie karane grzywnami do 5 000 zł.

POMYSŁ

Mieszkańcy Krakowa doskonale zdają sobie sprawę, że miasto boryka się ze smogiem,

Czas więc na ukazanie konsekwencji takiego działania.  Dotychczasowe budowanie świadomości dotyczącej wymiany pieca sprawiło, że w Krakowie z kilkudziesięciu tysięcy starych pieców pozostało do wymiany zaledwie kilka tysięcy – ale to wciąż o kilka tysięcy za dużo.

W związku z tym, że zima 2018 jest ostatnią, w której można korzystać z paliw stałych w piecach grzewczych – kampania powinna być ostatnim ostrzeżeniem dla tych mieszkańców, którzy do tej pory nie wymienili swojego pieca. Tak radykalną zmianę przepisów prawnych postanowiliśmy zakomunikować w dość radykalny i sugestywny sposób. 

KREACJA

Ostatnie ostrzeżenie = żółta kartka

Żółta kartka w sporcie oznacza ostatnie ostrzeżenie dla zawodnika. Symbol żółtej kartki w kampanii ma komunikować mieszkańcom miasta, którzy wciąż palą węglem i drewnem w swoich piecach, że jest to dla nich dosłownie ostatni dzwonek. Kolejnych upomnień już nie będzie. Będą już tylko kary.

Żółtej kartce towarzyszy hasło #NieDuś oraz informacja o dotacjach, które można uzyskać na wymianę pieca. 

Na ulicach Krakowa pojawiły się zatem zadymione, szaro-żółte billboardy, citylighty i plakaty B1, na których widnieje ostrzeżenie w postaci żółtej kartki. Kreacje były wyświetlane również w krakowskiej komunikacji miejskiej oraz lokalnej prasie.

W centrum miasta powstała specjalna foto-budka, w której mieszkańcy Krakowa mogli zrobić zdjęcie z żółtą kartką i wrzuć je na swoje profile społecznościowe.

INFLUENCERZY I MEDIA

Do kampanii przyłączyły się znane krakowskie osobistości

W kampanię zaangażowaliśmy także lokalnych influncerów, którzy publikowali w swoich social mediach zdjęcia z żółtą kartką, oznaczając je hashtagiem #NieDuś. Kampania realizowana jest również w lokalnej prasie, miejskiej komunikacji, lokalnej prasie oraz outdoorzeKampania odniosła się szerokim echem w Krakowskich mediach. Przedrukowały ją lokalne media i ogólnopolskie stacje radiowe.
⟵  Wróć do listy